Kadınlar Gününde Acı Rapor: Gazze’de 9 Binden Fazla Kadın Öldürüldü

New York’taki BM binasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte konuşan BM Kadın Birimi İcra Direktörü Sima Bahous, savaşlar ve çatışmaların cinsiyet eşitliği alanında kaydedilen ilerlemeyi nasıl geriye çevirdiğine dair sert eleştirilerde bulundu.

Savaşların Bedelini Kadınlar Ödüyor

Bahous, Orta Doğu, Haiti, Sudan, Myanmar, Sahel bölgesi, Ukrayna, Afganistan ve dünyanın farklı yerlerinde yaşanan çatışmalarda en büyük bedeli kadınların ödediğini vurguladı. Bahous, “Kadınlar çatışmada en büyük bedeli ödüyor” dedi.

Artan Cinsel Şiddet

Bahous, çatışmalarda kadınların maruz kaldığı artan cinsel şiddeti de kınadı. Bu durumun kabul edilemez olduğunu ve acilen durdurulması gerektiğini belirtti.

Silahlara Değil, Kadınlara Yatırım Yapın!

Tüm olumsuzluklara rağmen dünya genelinin kadınlar yerine silahlara yatırım yapmaya devam ettiğini vurgulayan Bahous, bu durumun değişmesi gerektiğini savundu. Bahous, “Tüm aksi yönde kanıtlara rağmen dünya genelinin kadınlar yerine silahlara yatırım yapmaya devam ediyor.” dedi.

Gazze’de 9 Binden Fazla Kadın Öldürüldü

Salondakilerin uzun süre alkışlamasının ardından Bahous, Gazze’de yaşanan kadın cinayetlerine dikkat çekti. Bahous, “Gazze’de 9 binden fazla kadın öldürüldü. Bunun durması gerekiyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x